خاندان تارگرین یکی از مهم‌ترین خاندان‌های وستروس است که شناخت اعضای مهم این خاندان برای درک اتفاقات اخیری که در وستروس رخ‌داده بسیار مهم است. این خاندان برای ۳۰۰ سال بر وستروس حکمرانی کرده‌اند و افراد مهمی مثل اگان تارگرین، ویسریس، رینیرا تارگرین و شاه دیوانه را به ما معرفی کرده‌اند که البته نقشی مهم و غیرمستقیم در داستان‌های ترانه یخ و آتش داشته و البته جزو نقش‌های اصلی داستان‌های آتش و خون هستند. شناخت این افراد است که داستان اصلی کتاب آتش و خون را برای ما مشخص می‌کند و یکی از این افراد پرنسس رینیرا تارگرین است.

پرنسس رینیرا تارگرین (Princess Rhaenyra Targaryen)
پیشنهاد خرید

کتاب شوالیه مرموز

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

کودکی رینیرا تارگرین و ویژگی های شخصیتی

رینیرا تارگرین تنها فرزند شاه ویسریس تارگرین از همسر اولش لیدی ایما از خاندان ارن است. دو برادر دیگر او در خردسالی از دنیا رفتند و برای همین وی برای سال‌ها تنها فرزند شاه ویسریس بود تا زمانی که زن دومی گرفت. رینیرا از کودکی هم زیبا بود و هم شجاع. گفته شده که او در ۷ سالگی برای اولین‌بار سوار اژدهایش سیراکس شد و توانست روی آسمان کینگز لند پرواز کند. در ۸ سالگی نیز چنان جسور و باهوش بود که همراه پدرش در تمام تورنمنت‌ها و اتفاقات سیاسی پایتخت شرکت می‌کرد. کمتر مراسمی بود که ویسریس همراه پدرش دیده نشود. رینیرا نقش پر رنگی در داستان های خاندان تارگرین در دنیای نغمه یخ و آتش دارد.

کودکی رینیرا تارگرین و ویژگی های شخصیتی
کودکی رینیرا تارگرین و ویژگی های شخصیتی۳۲
پیشنهاد خرید

کتاب شمشیر قسم خورده

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

جوانی و نوجوانی رینیرا تارگرین

گفته شده که رینیرا به‌خاطر زیبایی و هوش بالایی که داشت از دوران نوجوانی تا زمانی که ازدواج کرد خواستگاران زیادی داشت. یکی از کسانی که با وی ارتباط نزدیکی داشت عمویش دیمون تارگرین بود. هر بار که دیمون به سفر می‌رفت برای رینیرا هدیه‌ای می‌آورد و همین کارها و البته زبان‌بازی دیمون باعث شده بود که رینیرا دلبسته وی شود. این جریان ادامه داشت تا اینکه سر کریستون کول در مراسم پادشاهی ویسریس با دیون در تورنمنتی وارد نبرد تن‌به‌تن شده و او را شکست داد. سر کریستون کول نیز بعد از پیروزی تاج پیروزی خود را تقدیم پرنسس رینیرا تارگرین کرد.

جوانی و نوجوانی رینیرا تارگرین
جوانی و نوجوانی رینیرا تارگرین

این کار باعث شد که رینیرا سر کریستون کول را دوست داشته و ویسریس نیز اجازه داد که کریستون کول به‌عنوان محافظ شخصی رینیرا همراه وی باشد. از این زمان رینیرا، کریستون کول را شوالیه سفید خود نامیده و محبت خود را از وی دریغ نمی‌کرد. گفته شده که در این زمان دیمون تارگرین دوباره به سراغ رینیرا رفت و وی را اغوا کرد که با وی هم‌بستر شود. بعدازاین رسوایی بود که ویسریس دیمون را از کینگز لند تبعید کرد و به رینیرا اجازه نداد وی را ببیند. سر کریستون کول نیز با فهمیدن این ماجرا از رینیرا دوری کرد.

در این دوران مادر رینیرا باز هم اقدام به آوردن فرزندی پسر می‌کند؛ اما پسر تازه‌متولدشده یک روز پس از به‌دنیاآمدن می‌میرد. برای همین شاه ویسیریس رینیرا تارگرین را برای همیشه جانشین خودخوانده و رسماً این موضوع را اعلام می‌کند. رینیرا در این دوره دوباره محبوبیت خود را به دست آورده و مورداحترام درباریان قرار می‌گیرد. هر چند گفته شده که مردم از انتخاب وی به‌عنوان جانشین شاه ویسیریس چندان خشنود نبودند.

پیشنهاد خرید

کتاب شوالیه آواره

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

مسائل جانشینی رینیرا تارگرین

شاه ویسیریس که همیشه آرزوی داشتن فرزندی پسر را داشت، چند سال بعد از اعلام جانشینی شاهدخت رینیرا تارگرین اقدام به گرفتن زن دومی به نام آلیسنت های تاور کرده و از وی دو پسر به نام‌های اگان و ایموند به دنیا می‌آورد. با این که ویسیریس بعد از به‌دنیاآمدن این دو پسر جانشینی رینیرا را تغییر نمی‌دهد؛ اما درباریان و مردم از وی می‌خواهند این کار را بکند. برای همین مسائلی بر سر جانشینی رینیرا به وجود می‌آید که البته تا زمانی که شاه ویسیریس زنده است زیاد بالا نمی‌گیرند.

مسائل جانشینی رینیرا تارگرین
مسائل جانشینی رینیرا تارگرین

گفته می‌شود ملکه جدید و پدرش سر اوتو های تاور اصرار داشتند که شاه ویسیریس جانشین خود را از میان پسران انتخاب کند و برای همین در پنجمین سالگرد ازدواج ویسیریس و آلیسنت، ملکه لباسی سبزرنگ که بعدها نماد حزب وی می‌شود پوشیده تا خود را مستقل از رسم همیشگی تارگرین‌ها نشان دهد. رینیرا نیز در این جشن لباس رسمی خاندان تارگرین که سرخو سیاه است را می‌پوشد. ریشه تقسیم‌بندی اعضای خاندان تارگرین به دو گروه سبزها و سیاه‌ها در همین نحوه لباس پوشیدن ملکه و رینیرا بوده است.

در تورنمنت‌های بعدی که در کینگز لند برگزار شد، همیشه رقابت میان دو گروه سیاه‌ها و سرخ‌ها وجود داشت. در یکی از این تورنمنت‌ها که سر کریستون کول به‌عنوان نماینده تیم رینیرا حضور داشت موفق شد دو پسرعمو و برادر کوچک ملکه را از اسب به پایین کشیده و شکست دهد. در این دوران دوباره رابطه میان رینیرا تارگرین و سر کریستون کول خوب شده بود و کریستون کول به‌عنوان برترین شوالیه حزب سیاه‌ها در همه تورنمنت‌ها کنار رینیرا بود و برای او افتخارآفرینی می‌کرد.

پیشنهاد خرید

کتاب داستان های دانک و اگ

تومان 197,000تومان 197,000خرید و مطالعه

ازدواج های رینیرا تارگرین

زمانی که حاکمیت دراگون استون به رینیرا تارگرین داده شد، پدرش با وی عهد کرد که اگر دوست دارد همچنان جانشین وی بماند باید با لینور ولاریون ازدواج کند. رینیرا به‌سختی تن به این ازدواج داد؛ زیرا به لینور علاقه‌ای نداشت. در تورنمنتی که به مناسبت ازدواج رینیرا و لینور برگزار شده بود، سر کریستون کول توانست دوست نزدیک لینور را یعنی سر جافری لانماوث را شکست دهد. رینیرا و لینور از این ازدواج سه فرزند به نام‌های جاکیریس، لوسرس و جافری به دنیا آوردند. گفته شده که این فرزندان حاصل ارتباط رینیرا و معشوقه‌اش هاروین استرانگ بوده‌اند؛ اما هنوز مشخص نیست این شایعه چقدر دست است. چند سال بعد لینور و استرانگ مردند.

ازدواج های رینیرا تارگرین
ازدواج های رینیرا تارگرین

در این دوران دوباره سروکله دیمون تارگرین پیدا شد و رینیرا و دیمون دوباره با هم ارتباط برقرار کردند. بعد از مدتی نیز این دو به‌صورت پنهانی ازدواج کردند که البته خبر آن باعث شد شاه ویسیریس بسیار عصبانی شده و تحریک شود تا جانشینی رینیرا را لغو کند؛ اما با به‌دنیاآمدن فرزندان رینیرا و دیمون کدورت‌ها برطرف شد و ویسیریس دیمون را بخشید. بعد از مدتی نیز شاه ویسیریس از دنیا رفت؛ اما در وصیت‌نامه خود همچنان نام رینیرا را به‌عنوان جانشینش آورده بود.

پیشنهاد خرید

کتاب پرنسس و ملکه

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

رینیرا تارگرین در نبردهای رقص اژدهایان

بعد از مرگ ویسیریس، دست وی یعنی اوتو های تاور که پدر ملکه بود از وصیت وی سرباز زده و جانشینی رینیرا را از وی گرفت. این تصمیم با پشتیبانی سر کریستون کول که اکنون دیگر نمی‌توانست به رینیرا دست یابد همراه شد و این دو فرزند ویسیریس از آلیسنت را که پسری به نام اگان دوم بود به‌عنوان جانشین ویسیریس روی تخت آهنین نشاندند. این اتفاق آغازگر نبردهایی بر سر جانشینی در میان خاندان تارگرین شد که به رقص اژدهایان معروف شده است. تاج‌گذاری اگان دوم زمانی انجام شد که رینیرا همراه دیمون در دراگون استون به سر برده و منتظر به‌دنیاآمدن فرزند خود بودند. فرزندی که با شنیدن خبر شاه شدن اگان دوم سقط شده و از دنیا رفت.

رینیرا تارگرین در نبردهای رقص اژدهایان
رینیرا تارگرین در نبردهای رقص اژدهایان

در این زمان رینیرا تارگرین با تاجی که از پدرش به وی به ارث رسیده بود در دراگون استون تاج‌گذاری کرد و خود را شاه برحق وستروس نامید. این اقدام نیازمند همراه‌کردن افراد بیشتری بود برای همین رینیرا سوار بر اژدهایش شده و به سرزمین استارک‌ها، لنیسترها، براتیون‌ها و دیگر خاندان‌های مشهور وستروس سفر کرد تا رأی موافق آنان را به دست آورد. این اقدامات درنهایت با حمله به پایتخت باعث شد وی بتواند روی تخت آهنین نشسته و خود را رسماً پادشاه وستروس اعلام کند. در زمانی که رینیرا بر تخت پادشاهی حکومت می‌کرد، خون‌های زیادی ریخته شد و سر شوالیه‌های طرف‌دار اگان دوم هر روز بیشتر روی نیزه‌ها برافراشته می‌شد. این اقدامات و البته زیاد کردن مالیت باعث شد مردم و دیگر پشتیبانان از وی ناراضی شده و بر علیه او قیام کنند.

پیشنهاد خرید

کتاب شاهزاده سرکش یا برادر پادشاه

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

روزهای پایانی زندگی و مرگ رینیرا تارگرین

یکی از اشتباهات بزرگ رینیرا تارگرین این بود که با اقداماتی اشتباه باعث شد هلینا تارگرین که نزد مردم بسیار محبوب بود کشته شود. اینکه هلینا خودکشی کرد یا توسط رینیرا کشته شد هنوز مشخص نیست؛ اما این اقدام درنهایت باعث نارضایتی تعداد زیادی از مردم و درباریان شد. این نارضایتی شورشی گسترده را علیه رینیرا موجب شد. رینیرا در نهایت مجبور شد از کینگز لندینگ فرار کرده و به سمت دراگون استون برود تا شاید آنجا حامیانی برای خود پیدا کند. در این زمان دیمون تارگرین نیز فوت شده بود و عملاً پشتیبانی برای رینیرا باقی نمانده بود.

مرگ رینیرا تارگرین
مرگ رینیرا تارگرین

گفته شده وقتی رینیرا وارد دراگون استون شد متوجه گشت که سر آلفرد بروم به وی خیانت کرده و گارد وی را از دم تیغ گذرانده است. در دراگون استون بود که اگان دوم رینیرا را بازداشت کرد و اجازه داد اژدهایش وی را ببلعد. بعد از مرگ رینیرا، چون اگان دوم هیچ فرزند پسری نداشت اگان سوم یعنی فرزند ارشد رینیرا تارگرین و دیمون به پادشاهی رسید. از رینیرا تارگرین در تاریخ وستروس به‌خوبی یاد نمی‌شود و برای همین نام زیادی از وی برده نشده است.

پیشنهاد خرید

کتاب آتش و خون

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

رینیرا تارگرین در سریال بازی تاج و تخت

سریال بازی تاج‌وتخت یک سریال دارای ۸ فصل است که از سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ توسط شبکه اچ بی او پخش شده و در آن داستان‌های کتاب ترانه یخ و آتش اثر جرج. آر. آر. مارتین به تصویر کشیده شده است. در این سریال به‌صورت مستقیم رینیرا حضور ندارد اما به وی اشاراتی می‌شود. در کل سرنوشت پادشاهان تارگرین همیشه برای خاندان‌های وستروس سرمشق حکومت‌داری بوده و برای همین از این پادشاهان مثال‌های زیادی آورده می‌شود.

در یکی از این مثال‌ها استنیس براتیون که خود را جانشین برحق رابرت براتیون می‌داند به داستان رینیرا تارگرین اشاره می‌کند که چطور چیزی که حق وی بود را از او گرفتند. استنیس نیز مانند رینیرا تلاش زیادی کرد تا تخت آهنین را بعد از مرگ برادرش رابرت براتیون به دست آورد؛ اما تلاش‌های وی بی‌نتیجه ماند و نتوانست به چیزی که گمان می‌کرد حق وی است برسد. در دیگر قسمت‌های سریال بازی تاج‌وتخت اما اشاره دیگری به رینیرا نشده است.

پیشنهاد خرید

کتاب رویایی از بهار

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

رینیرا تارگرین در سریال خاندان اژدها

اگر قصد دارید به‌خوبی با سرنوشت رینیرا تارگرین و نبردهای وی به نام رقص اژدهایان آشنا شوید باید سریال خاندان اژدها که از روی داستان‌های آتش و خون ساخته شده است را ببینید. در فصل اول این سریال به طور کامل مسئله جانشینی رینیرا و نبردهای میان سیاه‌ها و سبزها نمایش‌داده‌شده است. در این سریال نقش رینیرا تارگرین را ملی آلکاک بازی می‌کند. فصل اول این سریال که در سال ۲۰۲۲ توسط شبکه اچ بی او پخش شده کاملاً به سرنوشت رینیرا و دیمون و مبارزات این دو برای تصاحب تخت آهنین اختصاص‌داده‌شده است. هنوز فصل‌های دیگر این سریال جذاب ساخته نشده است؛ اما داستان اصلی آن روایت سرنوشت پادشاهان و اتفاقات مهمی است که در خاندان تارگرین رخ‌داده و سرنوشت رینیرا یکی از مهم‌ترین آن‌ها است؛ زیرا با جنگ‌های داخلی خاندان تارگرین پیوند خورده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

3,337 تعداد بازدید

دیدگاه ها

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
0
    0
    سبد خرید شما
    سبد خرید خالیخرید