اورک‌های کوهستان مه‌ آلود (Orcs of the Misty Mountains) قبایلی به شمار می‌رفتند که از اورک‌ها تشکیل شده بودند و در تونل‌های داخل یا زیر کوهستان مه آلود سکونت داشتند. آنها از همان اوایل طوری می‌زیستند که به سائورون خدمت‌رسانی می‌کردند و از روی عمد مردم اریادور را آزار و اذیت می‌کردند.

(Orcs of the Misty Mountains) اورک های کوه های مه آلود

اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود همچنین باعث مرگ ایسیلدور (آخرین پادشاه گاندور، قبل از آراگون) شده بودند و حتی مسئول از دست دادن حلقه یگانه (اتفاقات کتاب هابیت وبدست آوردن حلقه توسط بیلبو بگینز) نیز بودند. بعدها، اگرچه آنها برای مدت زمانی مردم و مناطقی که اطراف خود بودند را به تنهایی مورد آزار و اذیت قرار دادند، ولی پیوندی که میان آنها با سائورون بود همچنان به قوت خود باقی مانده و در واقع مستحکم بود و با وجود اینکه او فرماندهی قلمروهای اصلی دوردست به نام دول گولدور (دژی محکم) و موردور (سرزمینی در شرق گوندور) را بر عهده داشت، ولی همچنان به خواست و اراده او عمل کردند و به فرمان سائورون، موریا را به اشغال خود درآوردند. برای خواندن کتاب های ارباب حلقه ها به صورت سه بعدی کلیک کنید.

پیشنهاد خرید

کتاب هابیت

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

تاریخچه اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود

منشأ اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود و زمان استقرار آن غارها نامعلوم است. با این وجود، آنها تیغه‌هایی را که توسط قوم گوندولین (ارجاع به کتاب سقوط گاندولین) و با استفاده از ارکریست (یک شمشیر الف بود) و گلمدرینگ (شمشیری بود که گفته می‌شود متعلق به تورگون بوده است، اما بیشتر به عنوان سلاح گندالف در طول جنگ حلقه شناخته می‌شود) ساخته شده بودند را تشخیص دادند که در واقع از آنها متنفر بودند، بنابراین این ممکن است نشان دهنده اطلاع از دوران الف ها یا همان دوران Elder Days باشد.

نبرد آزانولبیزار در کوه های مه آلود
نبرد آزانولبیزار در کوه های مه آلود
پیشنهاد خرید

کتاب ارباب حلقه ها ۳؛ بازگشت پادشاه

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود در دوران دوم

اورک هایی که از جنگ خشم یا نبرد بزرگ نجات یافتند به شرق فرار کردند و دورف‌ها را در جنوب فرودوایت شکنجه دادند. در سال‌های تاریک، وقتی که موریا قصد کرد دروازه‌های خود را ببندد، اورک‌ها با تقویت نیروی خود و فرمان سائورون مجدد به کوهستان مه‌ آلود هجوم بردند. می‌گویند که گونداباد مجدد به تصرف درآورده شد (این نشان از این موضوع دارد که در گذشته دوباره از طریق اورک‌ها به اشغال درآمده است).

مدت‌ها بعد از اینکه سائورون از آخرین اتحاد آگاهی یافت، بسیاری از اورک‌های موردور را ارسال کرد تا نیروهای متفقین را که قصد داشتند از کوه‌ها گذر کنند، نابود کند. با این وجود، نیروی اصلی گیل-گالاد و ایسیلدور که از گردنه‌ای به نام ایملادریس و گردنه کارادراس گذر کردند، اورک‌ها را وادار کرد تا خود را مخفی کنند. حتی ارتشی که روندی رو به کاهش را در پیش گرفته بود باعث قوی شدن تراندویل (شاه الف های جنگلی) بود. اورک‌ها بیشتر زمان خود را در جایی به نام میرک‌وود (جنگل ترس بزرگ) یا در اطراف رودخانه مخفی می‌ماندند و مراقب گروه‌هایی بودند که مربوط به الف‌ها یا مردان می‌شد و قادر بودند از آن‌ها بیشتر باشند. پس از جنگ آخرین اتحاد (جنگی بود که در پایان عصر سوم رخ داد که باعث شکست سائورون شد)، این اورک‌ها هیچ اطلاعی از سرانجام و سقوط سائورون نداشتند و احتمالاً تصور می‌کردند که او توانسته پیروز شود. این گروه کوچک در نتیجه به فراموشی سپرده شد.

عمارت موریا یا خزاددوم
عمارت موریا یا خزاددوم
پیشنهاد خرید

کتاب ارباب حلقه ها ۲؛ دو برج

تومان 97,000تومان 97,000خرید و مطالعه

اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود در دوران سوم

تحت دستور چنین روسای اورک‌هایی از سمتِ باراددور (قلعه اصلی سائورون) در فاجعه‌ای که در میدان‌های گلدن در اوایل عصر سوم بود به کمین نشستند و ایسیلدور (اولین پادشاه بزرگ قلمروها در تبعید بود) را به قتل رساندند، وحشی بودن آنها احتمالاً به دلیل حضور حلقه یگانه بود. در عصر سوم سال۱۳۰۰، اورک ها مجددا آزار و اذیت دورف‌ها را آغاز کردند.

با بیداری دورین بان (یکی از بالروگ‌ها بود که نامی از او برده نشد. او برای زنده ماندن از جنگ خشم مشهور بود)، موفق شد دورف‌ها را از محدوده ی موریا (بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شهر دورف‌ها بود) در سال ۱۹۸۱ بیرون کند و در نتیجه اورک‌های کوهستان مه آلود وارد خرابه‌های آن شدند و موریا را به راحتی فتح کردند. در حدود ۲۴۸۰ سائورون پُر کردن دژ زیر زمینی موریا را با موجودات خود شروع کرد و در همان موقع اورک‌ها شروع به ساخت دژهایی در کوه‌ها کردند که به صورت پنهانی بود تا باعث شوند تمامی گذرگاه ها به اریادور مسدود شود. در سال ۲۵۰۹، در سفری به لورین به منظور ملاقات والدینش، سلبریان از طریق اورک‌ها در گذرگاهی به نام ردهورن مدفون شد یعنی به خاک سپرده شد. او گرفتار شد و مورد شکنجه قرار گرفت تا جایی که زخمی مسموم برداشت و در نهایت توسط دو پسرش نجات یافت.

نبرد پنج ارتش
نبرد پنج ارتش

به طور ظاهری سائورون میان موجوداتی همچون اورک‌ها و بالچوت‌ها و قبیله‌ای از ایسترلینگ‌ها (مردم خشمگین متعدد از ایسترلینگ ها زیر سایه دول گولدور بودند)، اتحاد ایجاد کرد. در بهار عصر سوم در سال ۲۵۱۰، اورک ها و بالچوت ها به Calenardh (منطقه ای سرسبز در شمال کوهستان سفید بود که به استان گوندور تبدیل شد و بعدها به نام روهان معروف شد) نفوذ کردند. ارتش گوندوری به طرف جایی که نامش بالچوت بود یعنی در شمال لیم لایت حرکت کرد، زمانی که گروهی از اورک‌ها از کوهستان به طور ناگهانی هجوم بردند و آنها را به طور کلی محاصره کردند. گوندوری‌ها به طرف جایی به نام آندوین تحت فشار قرار گرفتند تا اینکه ائوتئود (نژادی از مردم شمالی بودند که در نزدیکی دره‌های آندوین قرار داشت) به نجات آنها آمد.

در حدود سال ۲۷۴۰، اورک‌ها طوری به نظر می‌رسیدند که انگار جسورتر عمل می‌کردند و به اریادور هجوم بردند. تکاوران شمال جنگ‌های بسیاری را با پسران الروند پی‌ریزی کردند که در تلاش بودند آنها را عقب‌تر نگه دارند، ولی یکی از گروه‌ها در سال ۲۷۴۷ موفق شد به شایر برسد. آنها از طریق گروهی از هابیت‌های شجاع که تحت رهبری شخصی به نام باندوبراس توک بودند و رهبرشان گلفیمبول را در جنگ گرین‌فیلدز به قتل رسانده بودند، به مبارزه پرداختند.

فاجعه میدان های گلدن
فاجعه میدان های گلدن
پیشنهاد خرید

کتاب ارباب حلقه ها ۱؛ یاران حلقه

تومان 98,000تومان 98,000خرید و مطالعه

جنگ اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود با دورف ها

به نظر می‌رسد که بعضی از دورف‌ها، قبل یا بعد از نبرد دورف‌ها و اورک‌ها، در طرف شرقی کوه‌هایی که نزدیک به شهر گابلین می‌شد زندگی می‌کردند. مدتها پس از آن، موریا محل اقامت یکی از رهبران اورک شد که نامش آزوگ بود و توانست شاه ترور ریش بلندها را به قتل رساند و این طریق نبرد بلند مدت دورف‌ها و اورک‌ها را شروع کرد. در سال ۲۷۹۳، دورف‌ها به دنبال انتقامی سخت بودند، به طوری که تمام اورک‌ها را که قادر بودند، از غارت کوه گونداباد در شمال، تا میدان‌های گلدن در جنوب، یکی پس از دیگری به غارت بردند.
بیشتر نبرد در مکان‌هایی انجام شد که یا در زیرزمین بود و یا در معادن، سالن‌ها و دیگر خانه‌هایی که اورک‌ها به اشغال درآورده بودند.
نبرد آزانولبیزار که در آن خود آزوگ به قتل رسید، پایان یافت، و منجر شد هزاران اورک توسط روهان به جنوب بگریزند، که در کوهستان سفید پنهان شده بود و روهیریم را برای دو نسل شکنجه دادند. اورک‌های کوهستان مه‌ آلود به طور واضح به‌ عنوان یک تهدید برای Eriador و Wilderland از دیدها پنهان شدند، ولی دورف‌ها موفق نشدند موریا را باز پس بگیرند. گندالف اعتقاد داشت که اورک‌ها، خرس‌ها و حتی مردم بیرن را از خانه خود که در کوهستان واقع بود، بیرون کردند. بیرن قول داد که مجددا یک بار دیگر بر می‌گردد.

دژی محکم به نام گولدور
دژی محکم به نام گولدور
پیشنهاد خرید

کتاب برن و لوثین

تومان 143,000تومان 143,000خرید و مطالعه

تلاش اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود فتح برای اره بور (مهم‌ترین قلمرو دورف‌ها بعد از موریا)

شهر گابلین یک دروازه اصلی داشت که به سمت یکی از گذرگاه‌های کوهستان ختم می‌شد، از آنجا به مسافران حمله می‌کردند. از آنجایی که آن مسیر در نهایت بسیار خطرناک و رها شده به نظر می‌رسید، تا ۲۹۴۱ مسافران از گذرگاهی با ارتفاع بلند که به ظاهر امن‌تر بودند استفاده کردند، بنابراین اورک ها دست به کار شدند و ایوان جلویی رابه عنوان مسیری جایگزین به منظور دزدیدن مردم باز کردند.

گروهی از اورک‌ها به سرپرستی گابلین بزرگ، شروع به برنامه‌ریزی یک حمله بزرگ کردند که به صورت مشترک با وارگ‌ها بود و بر علیه چوب‌زنان به منظور دستگیری بردگان شکل گرفته بود. زمانی که گروه تورین و شرکا (در داستان های کتاب هابیت) را کشف کردند، این چنین تصور می‌کردند که جاسوسان آن چوب‌ها هستند و از ترس اینکه به مردمشان هشدار دهند، آنها را شکار کردند. آنها با کمک گندالف گریختند و در این روند از پیش تعیین نشده گابلین بزرگ را به قتل رساندند.

اورک‌ها خشمگین به نظر می‌رسیدند تا جایی که در کوه گونداباد به فرماندهی بولگ جمع شدند تا بتوانند انتقام بگیرند و بر شمال مسلط باشند. اورک ها قصد داشتند به طرف جنوب حرکت کنند که از مرگ اسماگ آگاه شدند و شبانه در بین کوه‌ها راهپیمایی طولانی کردند و در نهایت به طور غیر منتظره‌ای در Erebor (کوه تنها) ظهور پیدا کردند، تقریباً بلافاصله پس از ورود Dáin Ironfoot ، و در جنگ پنج ارتش همکاری کردند. در انتها با شکست اورک‌ها (سه چهارم کل جمعیت آنها از بین رفتند) به پایان رسید و کوهستان مه‌ آلود برای سال ها پس از آن آزاد شد.

جنگ حلقه
جنگ حلقه

در سال ۲۹۸۹ ، بالین (یکی از رهبران دورف‌ها بود) تصمیم به ترک تنها کوه گرفت و همراه با سایر دورف‌ها وارد موریا شد تا یک مستعمره پدید آورد و خازاد-دوم یا همان موریا را بازسازی کند. این شرکت یک جنگ بزرگ در نزدیکی Mirrormere (میرورمر دریاچه‌ای تاریک در دیمریل دیل در سمت شرق کوه های مه آلود بود) داشت که به مرگ فرمانده بزرگ آن منتهی شد و به آنها این امکان را داد در موریا سکونت کنند و به تحقیق و بررسی بپردازند. ولی اورک‌ها بعدها ضد حمله زدند و در سال ۲۹۹۴ ، تمامی نیروهایی که اعزام شده بودند، محاصره و نابود شدند و اینچنین موریا برای همیشه (تا پایان دوره سوم) تبدیل به حسرت دورف ها شد.

پیشنهاد خرید

کتاب سیلماریلیون

تومان 123,000تومان 123,000خرید و مطالعه

نقش اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود در جنگ حلقه

در زمان نبرد حلقه، Beornings تحت گریمبورن، High Pass و Ford of Carrock را باز نگه داشتند تا جایی که هیچ گونه اورک یا گرگی جرات این را نداشت که به سرزمین او ورود پیدا کند. اورک‌های کوهستان مه آلود اگرچه به‌طور همیشگی تهی شده به نظر می‌رسیدند، ولی با بازگشت به خدمت ارباب تاریکی یعنی سائورون، موریا را دوباره پس گرفتند و از آنِ خود کردند.

خدمتکار سائورون، که عنوان جادوگر سقوط کرده یا همان سارومان را به همراه داشت، قبایل اورک‌ها را در کوهستان مه آلود تحریک کرد و بعضی از نیروهایی را که او برضد پادشاهی روهان مورد استفاده قرار داده بود را از آنجا جمع آوری کرد. اورک‌های موریا در جنگ اتاق مزاربل به یاران حلقه هجوم بردند. به دنبال آنها، گروهی از اورک‌ها موفق شدند از Nimrodel (رودخانه‌ای کوچک که در دامنه شرقی سرچشمه کوهستان مه‌ آلود می‌گرفت) گدز کردند، ولی آنها از طریق یک هنگ از Galadhrim (مردم درخت الف‌ها بودند) رو به نابودی رفتند. گروهی از اورک‌ها از کوهستان به احزاب به سرپرستی اوگلوک و گریشناخ در کمین یاران حلقه در آمون هن ملحق شدند، ولی بعدها در شب یعنی در نزدیکی بام فانگورن از طریق روهیریم از بین رفنتد.

آمون هن غربی ترین قله از سه قله در انتهای جنوبی نن هیتوئل بود
آمون هن غربی ترین قله از سه قله در انتهای جنوبی نن هیتوئل بود
پیشنهاد خرید

کتاب فرزندان هورین

تومان 148,000تومان 148,000خرید و مطالعه

اورک‌ های کوهستان مه‌ آلود در دوران چهارم

قوم دورین که به نام ریش دراز شناخته می شدند، تحت فرمان دورین هفتم (به نام دیرین آخرین، آخرین تناسخ از شش تناسخ دورین بی مرگ بود) سرانجام توانستند موریا را در عصر چهارم (پس از شکست نهایی سائورون آغاز شد) به طور مجدد پس بگیرند، که این نکته خود نشان می‌دهد اورک‌های کوهستان مه‌آلود به طور کلی کاهش یافته‌ و یا نابود شدند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

1,172 تعداد بازدید

دیدگاه ها

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
0
    0
    سبد خرید شما
    سبد خرید خالیخرید