والدر فری لرد خاندان فری بوده و یکی از شخصیت‌های منفور داستان‌های ترانه یخ و آتش است. فری‌ها به‌طورکلی خاندانی با ویژگی‌های نامحبوب است و اتفاقاً تمام این ویژگی‌ها یک جا در والدر فری جمع شده است. او در زمانی که جریانات درون داستان‌های ترانه یخ و آتش اتفاق می‌افتد پیرمردی ازپاافتاده است که تمام آرزویش دستیابی خاندان به فری به موقعیتی مناسب و باارزش در میان دیگر خاندان‌های وستروس است. برای همین با تمام توان می‌جنگد تا ارتباطی مناسب با دیگر خاندان‌ها برقرار کرده و برای رسیدن به قدرت از هیچ اقدام خبیثانه‌ای فروگذار نمی‌کند. جرج. آر. آر. مارتین با خلق شخصیت والدر سعی کرده نشان دهد حرص و طمع برای رسیدن به قدرت و ثروت چطور می‌تواند درنهایت به بدنامی بزرگی برای یک خاندان تبدیل شود.

والدر فری (Walder Frey)
پیشنهاد خرید

کتاب شوالیه مرموز

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

کودکی والدر فری و ویژگی های شخصیتی

درباره پدر و مادر والدر فری و دوران کودکی وی اطلاعات دقیقی در دست نیست. آن طور که گفته شده والدر در کودکی نیز تمام ویژگی‌های بدی که در پیری دارد را داشته است. دانک که او را در مراسم خواهرش دیده بود گفته است والدر کودکی بسیار آزاردهنده بوده که هر کسی آرزو داشت او را درون‌چاهی انداخته و برای همیشه از دستش خلاص شود. گویا سبب ازدواج خواهرش با یک خدمتکار نیز والدر بوده؛ زیرا مچ آن‌ها را در حین ارتباط با یکدیگر گرفته بود. والدر در زمانی که پا به سن می‌گذارد مردی رنجور و شکننده می‌شود که از نقرس رنج می‌برد.

برای همین در تمام مدت حضور وی در داستان‌های ترانه یخ و آتش او را نشسته روی یک صندلی توصیف کرده‌اند. در این زمان والدر از نظر ظاهری بسیار بی‌ریخت شده است. موهایش ریخته و دندانی در دهان ندارد. همچنین ویژگی ظاهری کلی خاندان فری که همان شباهت به راسو است در چهره والدر فری بسیار واضح نمایان شده است. والدر از نظر اخلاقی شخصیتی مغرور، بدزبان، تندخو، حسود و حریص است که فقط به خودش اهمیت می‌دهد و تمام آرزویش این است که توسط دیگر خاندان‌ها به‌خصوص خاندان لنیستر جدی گرفته شود. در زمانی که او لرد خاندان فری است، این خاندان بسیار گسترش پیدا کرده و ثروت زیادی به دست می‌آورند.

پیشنهاد خرید

کتاب شمشیر قسم خورده

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

دوران جوانی والدر فری و ازدواج ها

والدر فری در ابتدای جوانی به مقام لردی برج‌های دوقلو می‌رسد. در زمانی که وی به این مقام دست می‌یابد، خاندان فری زیاد گسترش نیافته و برای همین والدر سعی می‌کند با گرفتن زن‌های زیاد و به‌دنیاآوردن فرزندان فراوان، تعداد فری‌ها را افزایش دهد. آن‌طور که گفته‌اند والدر تا سنین پیری ۸ زن گرفت. نام این زن‌ها شامل: پرا رویس، سیرنا سوان، آمری کریک هال، آلیسا بلک وود، ساریا ونت، بتانی رازبی، آنارا فارینگ و جویس ارنفورد است. از این زن‌ها نیز هرکدام تعداد زیادی فرزند برای والدر فری حاصل می‌شود.

لرد فری از پرا رویس ۳ پسر و یک دختر، از سیرنا سوان دو پسر، از آماری کریک هال ۶ پسر و یک دختر، از آلیسا بلک وود ۳ پسر و دو دختر، از ساریا ونت یک دختر، از بتانی رازبی ۴ پسر و یک دختر، از آنارا فارینگ ۴ پسر و دو دختر و از جویس ارنفورد یک فرزند به دنیا می‌آورد. گویا فرزندان والدر فری به‌خاطر احترام به او نام پسران خود را والدر و نام دخترانشان را والدا می‌نامیدند. کنترل چنین خانواده بزرگی کار ساده‌ای نبوده است برای همین بسیاری از اوقات همسران والدر از وی سوءاستفاده می‌کردند و حیله‌هایی برای رسیدن به اهداف خود بکار می‌بردند.

پیشنهاد خرید

کتاب شوالیه آواره

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

والدر فری در زمان شورش رابرت

دست‌انداختن خاندان فری به‌خصوص لرد والدر فری سابقه طولانی در وستروس داشته است. یکی از مشهورترین این تمسخرها زمان شورش رابرت رخ‌داده است. رابرت براتیون کسی بود که توانست بر علیه خاندان تارگرین شورشی را آغاز کند که درنهایت باعث شد این خاندان از روی تخت آهنین به زیر کشیده شده و بساط آن‌ها برچیده شود. در این شورش تعداد زیادی از خاندان‌ها به رابرت براتیون و ند استارک پیوستند. خاندان فری اما به دستور والدر فری جزو آخرین خاندان‌هایی بود که به این شورش پیوست.

گفته شده که در نبرد ترایدنت لشکر والدر فری آخرین لشکری بوده که به میدان نبرد رسیده و درست زمانی رسیده که نبرد تمام شده است. برای همین هاستر تالی در آن زمان لقب والدر کند را به لرد فری داده بود و این لقب تا مدت‌ها روی وی ماند. برای همین است که والدر فری با تالی‌ها ارتباط خوبی نداشت و همیشه سعی می‌کرد با آن‌ها در یک جریان قرار نگیرد. والدر همچنین خبر داشت که در تمام وستروس او و خاندانش را مسخره می‌کنند و همین باعث شده بود منزوی‌تر شده و بیشتر سعی کند برای بلندکردن آوازه خاندانش بکوشد؛ اما نتیجه‌ای نمی‌گرفت.

پیشنهاد خرید

کتاب داستان های دانک و اگ

تومان 197,000تومان 197,000خرید و مطالعه

استراتژی والد فری در قبال قیام راب استارک

والدر فری هم لرد زیردست خاندان تالی بود و هم از پرچم‌داران ند استارک محسوب می‌شد. برای همین وظیفه داشت هر زمان جنگی درگیرد لشکری در اختیار خاندان تالی یا استارک قرار داده و به نام آن‌ها وارد نبرد شود. زمانی که راب استارک برای گرفتن انتقام پدرش قیامی را بر علیه لنیسترها آغاز کرد، والدر فری در ابتدا سعی کرد به‌خاطر درنیفتادن با تایوین لنیستر وارد میدان نبرد نشود. اما بعد از اینکه کتلین تالی به دیدن والدر رفت به وی گوشزد کرد که او پرچم‌دار پدرش بوده و هر زمان که لازم باشد باید به نام تالی‌ها وارد نبرد شود.

استراتژی والد فری در قبال قیام راب استارک
استراتژی والد فری در قبال قیام راب استارک

ادمور تالی در ابتدا این پیشنهاد را با آوردن نام تایوین لنیستر به سخره گرفته و به کتلین گوشزد می‌کند که اگر لشکر لنیسترها از راه برسد اثری از مردان شمالی باقی نمی‌ماند. اما بعد قبول می‌کند که سربازان خود را در اختیار راب استارک قرار دهد. لشکر فری‌ها در طول قیام راب به سه قسمت تقسیم می‌شود. یک قسمت به ارتش راب می‌پیوندند، بخش اعظم آن‌ها در قلعه‌های دوقلو باقی می‌مانند و درنهایت بخش دیگری از لشکر نیز به لنیسترها می‌پیوندند و در کنار جیمی می‌جنگند. این نشان می‌دهد که والدر فری نمی‌خواست در جبهه بازنده باقی بماند و از همه موقعیت‌ها استفاده می‌کند.

پیشنهاد خرید

کتاب پرنسس و ملکه

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

والدر فری و بستن پیمان با راب استارک

در طول نبرد راب استارک متوجه می‌شود برای این‌که بتواند به‌خوبی با نیروهای لنیستر روبرو شود لازم دارد که از گذرگاه که در اختیار والدر فری است عبور کند. برای همین بار دیگر کتلین استارک نزد والدر رفته و با وی پیمانی می‌بندد مبنی بر اینکه راب استارک بعد از پیروزی با روزلین فری ازدواج کند و آریا استارک نیز هروقت که از دست لنیسترها آزاد شد به همسری یکی از پسران والدر درآید. کتلین این شرایط را پذیرفته و والدر نیز اجازه عبور را به لشکر استارک می‌دهد.

پیشنهاد خرید

کتاب شاهزاده سرکش یا برادر پادشاه

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

پذیرفتن ادمور تالی به عنوان داماد توسط والدر فری

در مدت زمانی که راب استارک مشغول نبرد در جبهه جنوب است، با دختری به نام جین وسترلینگ آشنا می‌شود و پیمان خود را برای ازدواج با یکی از دختران فری را فراموش می‌کند. این دو در مدت کوتاهی عاشق یکدیگر شده و برای همین راب کاملاً زیر پیمان خود می‌زند. برای این‌که خشم والدر فری به‌خاطر شکستن پیمان خاموش شود راب پیشنهاد می‌دهد که دایی‌اش یعنی ادمور تالی به‌جای وی با روزلین فری ازدواج کند. این کار باعث می‌شود والدر دوباره مسخره دست دیگران شده و این بار کینه بزرگی به‌خاطر این اهانت به دل می‌گیرد. در این مدت اما والدر با لنیسترها متحد شده و برای همین همراه با روس بولتون که داماد وی شده نقشه‌ای برای ازمیان‌بردن راب استارک می‌کشند.

پذیرفتن ادمور تالی به عنوان داماد توسط والدر فری
پذیرفتن ادمور تالی به عنوان داماد توسط والدر فری
پیشنهاد خرید

کتاب آتش و خون

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

والدر فری و ترتیب دادن عروسی خونین

نقشه والدر فری برای ازبین‌بردن راب استارک بسیار ناجوانمردانه است. او تصمیم می‌گیرد که در شب عروسی ادمور تالی و روزلین فری راب استارک، همسرش و کتلین استارک را به همراه تمام افراد راب در قلعه فری‌ها هنگام خوردن شام قتل‌عام کند. نام این عروسی را به‌خاطر جنایتی که در آن رخ می‌دهد، عروسی خونین گذاشته‌اند. شبی که عروسی خونین برگزار می‌شود، گلوی راب و همسر باردارش توسط خنجر پاره شده و گردن کتلین و تمام افراد استارکی که در آن جشن حضور دارند بریده می‌شود. بریندن تالی اما که به‌خاطر کاری به بیرون قلعه رفته موفق می‌شود از این مهلکه بگریزد و خودش را به یکی از قلعه‌های نزدیک برساند. برای مدتی طولانی فری‌ها نمی‌توانند از دست بریندن خلاص شوند.

والدر فری و ترتیب دادن عروسی خونین
والدر فری و ترتیب دادن عروسی خونین
پیشنهاد خرید

کتاب رویایی از بهار

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

ادعای مالکیت بر زمین ها و درخواست والدر فری از پایتخت

بعد از عروسی خونین، والدر فری اتحاد لنیسترها را به دست آورده و روس بولتون می‌تواند محافظ شمال شود. در این مدت اما والدر ادعای مالکیت بر زمین‌های اطراف را هم کرده و هر چند وقت یکبار نامه‌ای برای شورای پادشاهی می‌نویسد تا خواسته‌های وی برآورده شود. در یکی از جلساتی که در شورای پادشاهی برگزار می‌شود کایبورن بیان می‌کند که ننگ عروسی خونین تا ابد بر پیشانی والدر فری نشسته و برای همین پاسخ به زیاده‌خواهی‌های وی اشتباه است. سرسی لنیستر اما به‌خاطر وفاداری والدر به خاندان لنیستر با این امر مخالفت می‌کند و برای همین جیمی را برای کمک به والدر، به سمت قلعه‌های دوقلو روانه می‌کند.

پیشنهاد خرید

کتاب بادهای زمستان

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

رفتن جیمی برای کمک به فری ها در جنگ

جیمی لنیستر که از ترسو بودن فری‌ها آگاه است، با چند سوار به سمت قلعه‌های دوقلو فری‌ها رفته و بعد از صحبت با والدر فری، به او قول می‌دهد که کاری کند بریندن تالی تسلیم شود و قلعه و زمین‌های اطراف را پس دهد. جیمی ادمور تالی را که از شب عروسی گروگان خاندان فری شده بود با خود به سمت قلعه‌ای که بریندن در آن کمین کرده می‌برد و به وی می‌گوید به‌عنوان لرد قلعه وارد آن شده و دستور دهد تا دروازه‌ها باز شود. در عوض این کار نیز جان خود، همسر و فرزند نوزادش و دیگر افراد خاندان تالی را نجات خواهد داد.

ادمور با واردشدن به قلعه، برخلاف نظر بریندن دستور می‌دهد دروازه‌ها باز شوند و سپس وارد قلعه می‌شود. جیمی به قولش عمل می‌کند و فقط به‌خاطر اینکه بریندن تا پای مرگ به عهدش پایبند است مجبور می‌شود با وی وارد مبارزه شده و او را بکشد. با این کار قلعه و زمین‌های اطراف در اختیار والدر فری قرار گرفته و او به آرزویش می‌رسد. سرنوشت والدر در داستان‌های ترانه یخ و آتش تا همین‌جا ترسیم شده و هنوز جرج. آر. آر. مارتین تصمیم نگرفته که ادامه داستان‌ها را بنویسد تا بدانیم در ادامه چه پیش می‌آید.

پیشنهاد خرید

کتاب رقصی با اژدهایان

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

سرنوشت والدر فری در سریال بازی تاج و تخت

در سریال بازی تاج‌وتخت اما که محصول شبکه اچ بی او بوده و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ تهیه و پخش شده است، سرنوشت والدر فری ترسیم شده است. در این سریال دیوید بردلی نقش والدر را بازی کرده و به‌خوبی توانسته نشان دهد که والدر پیر چه شخصیتی داشته و چقدر نفرت‌انگیز است. در این سریال سرنوشت وی تا شب عروسی خونین درست مطابق چیزی که در کتاب آمده نمایش‌داده‌شده است. البته تعدادی از تصمیمات و ارتباط‌های وی با دیگر خاندان‌ها نشان داده نشده است؛ اما در کل این سرنوشت با چیزی که در کتاب آمده یکسان است.

بعد از شب عروسی خونین، والدر فری به‌افتخار تایوین لنیستر مراسمی در قلعه‌های دوقلو برگزار می‌کند و به عیش‌ونوش می‌پردازد. عده زیادی از اطرافیان اما معتقدند که شومی خیانتی که والدر مرتکب شده گریبان‌گیر خاندان فری و شخص والدر خواهد شد؛ زیرا تابه‌حال کسی خون مهمانانش را در حالتی که آن‌ها سلاحی همراه ندارند نریخته است و این کار خشم خدایان را برخواهد انگیخت. البته خدایی که انتقام خاندان استارک را از والدر می‌گیرد خدای مرگ است که مأمور وی آریا استارک است. در شبی که عروسی خونین برگزار می‌شود، آریا استارک همراه سگ شکاری برای دیدار خانواده‌اش به قلعه‌های دوقلو وارد می‌شود و شاهد این اتفاق تلخ است. این حادثه او را مصمم می‌کند که انتقام خاندانش را از والدر بگیرد.

پیشنهاد خرید

کتاب ضیافتی برای کلاغ ها

تومان 99,000تومان 99,000خرید و مطالعه

مرگ والدر فری به دست آریا استارک

مدت‌ها بعد از شب عروسی خونین زندگی والدر به‌ظاهر در خوشی و خرمی می‌گذرد؛ اما در این مدت آریا استارک در حال یادگیری مهارت مردهای بی‌صورت یا بی‌نام است. این مهارت به وی آموخته است که چگونه دشمنانش را بکشد و در جلد آن‌ها برود. برای همین یک روز که والدر فری منتظر آوردن ناهار توسط یکی از نوه‌هایش است، آریا با چهره یکی از نوه‌ها وارد اتاق وی شده و غذایی را پیشروی وی می‌گذارد که از نظر والدر فری کمی عجیب است. سپس آریا صورتک خود را برداشته و به والدر می‌گوید تو آن شب نتوانستی همه استارک‌ها را بکشی. این غذا هم گوشت فرزندان توست که به‌صورت پخته شده برایت آماده شده است. بعد از گفتن این جملات نیز گردن وی را می‌برد و این‌گونه سرنوشت یکی از شخصیت‌های منفور داستان‌های ترانه یخ و آتش در سریال بازی تاج‌وتخت به پایان می‌رسد.

مرگ والدر فری به دست آریا استارک
مرگ والدر فری به دست آریا استارک

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیگر شخصیت های فری ها

نتیجه‌ای پیدا نشد.
439 تعداد بازدید

دیدگاه ها

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
0
    0
    سبد خرید شما
    سبد خرید خالیخرید